WoLLIC'2001 Photos
WoLLIC'2001
8th
Workshop on Logic, Language, Information and Computation
July 31 toAugust
3, 2001
Brasília,
Brazil
WoLLIC'2001 Photos
Departamento de Matemática, Universidade de Brasília
WoLLIC 2001 URL:
http://www.cin.ufpe.br/~wollic/wollic2001/
WoLLIC 2001 Final Programme
Scientific Sponsorship
Interest Group in Pure andApplied
Logics (IGPL),
European Association forLogic,
Language and Information (
FoLLI)
Association for SymbolicLogic
(ASL)
Sociedade Brasileira deComputação
(SBC)
Sociedade Brasileira deLógica
(SBL)
Funding
CAPES
, CNPq
,FAP-DF, CESPE/UnB
Organisation
Centro de Informática,Universidade
Federal de Pernambuco (CIn-UFPE)
Departamento de Matemática,
Universidade de Brasília (MAT-UnB
)
Guest Speakers
Arnaud Fleury
(Universit&agrav; di Verona, Italy)
Braided linear logic
Walter Carnielli
(State University of Campinas, Brazil)
Logics of formal (in)consistency
Bruno Courcelle
(Université Bordeaux 1, France)
Graphs Trees and Monadic Second Order Logic
Gilles Dowek
(INRIA, France)
Mixing deductions and computations
Petr Hájek
(Institute of Computer Science, Academy of Sciences, Czech Republic)
Mathematical fuzzy logic
Dexter Kozen
(Cornell University, USA)
Kleene Algebra
with Tests
Jouko Väänänen
(Helsinki University, Finland)
Model theory of extensions of first order logic
Fairouz Kamareddine
(Heriot-Watt University, Scotland)
Types and functions in the 20th century
Program Committee
John Baldwin (University of Illinois at Chicago, USA)
Mads Dam (Swedish Institute of Computer Science, Sweden)
Marcelo Finger (University of São Paulo, Brazil)
Edward Hermann Haeusler (Pont. Catholic University of Rio de Janeiro,
Brazil)
David Israel (SRI International, USA)
Fairouz Kamareddine (Heriot-Watt University, Scotland)
Claude Kirchner (LORIA & INRIA, France)
Phokion Kolaitis (University of California at Santa Cruz, USA)
Daniel Leivant (Indiana University, USA)
Michael Moortgat (Utrecht University, The Netherlands)
Pavel Pudlák (Mathematics Institute of the Czech Academy of
Sciences,Czech Republic)
Organising Committee
Mauricio Ayala-Rincon (UnB) (Co-Chair)
Sandra A. de Amo (UFU)
Ana Teresa de Castro Martins (UFC)
Anjolina G. de Oliveira (UFPE/UFBA)
Haydée W. Poubel (UnB)
Ruy de Queiroz (UFPE) (Co-Chair)
Renata Wassermann (USP)
|
Gilles Dowek
Guest speaker: Confluence as a cut elimination property
|
|
Petr Hájek
Guest speaker: Some new trends in mathematical fuzzy logic
|
|
Arnaud Fleury
Guest speaker: Controlling the exchange rule
|
|
Bruno Courcelle
Guest speaker: Graphs trees and second order logics
|
|
Jouko Väänänen
Guest speaker: Pseudo-finite model theory
|
|
Dexter Kozen
Guest speaker: Automata on guarded strings
|
|
Audience in shadows!
First line:
Walter Carnielli
Guest speaker: Logics of Formal (In)consistency
Sandra de Amo
Juliette Kennedy
Jouko Väänänen
|
|
Opening
Mauricio Ayala-Rincón (co-chair, UnB)
Claude Kirchner (INRIA, Nancy University, France)
Timothy Mulholland (vice-principal, UnB)
Ruy de Queiroz (co-chair, UFPE)
Fairouz Kamareddine (Heriot-Watt University, Scotland)
Guest tutorialist: The evolution of types and functions in the 20th century
|
|
Opening
Mauricio Ayala-Rincón (co-chair, UnB)
Claude Kirchner (INRIA, Nancy University, France)
Timothy Mulholland (vice-principal, UnB)
|
|
Hongwei Xi
|
|
Carlos Oller
|
|
Jouko Väänänen
|
|
Bruno Courcelle
|
|
Guillermina Ramon
|
|
Juliette Kennedy
|
|
Mauricio Ayala-Rincón
|
|
Michel Gagnon
|
|
Renata Wassermann
|